DAX – scenariusz na wykresie D1

Dziś zostałam poproszona przez jednego z czytelników bloga o zerknięcie na wykres niemieckiego DAX. A więc dziś krótki wpis o jednym ze scenariuszy na tym właśnie walorze :). Zapraszam.

DAX D1 07.01.2016
Na wykresie D1 scenariusz, który zakłada, że spadki na DAX, które rozpoczęły się w kwietniu zeszłego roku i trwały do końca września to fala (A) korekty większego rzędu. Spadki z przełomu sierpnia i września to jej fala 3. Odreagowanie z października i listopada ma 5-falową strukturę, dlatego tego ruchu nie można oznaczyć jako zakończoną falę (B). Można za to ten ruch oznaczyć jako falę (a), czyli jako pierwszy impuls całej korekty (B). Obecnie jesteśmy w jej fali (b) (korekta w korekcie), a więc do zakończenia brakuje nam jeszcze fali (c). Fakt, że fala (a) jest 5-falowa może oznaczać, że korekta (a)(b)(c) będzie korektą prostą. Wynika z tego, że cena może wybić koniec fali (a) czyli wierzchołek z 30.11.2015. Z tego samego przypuszczenia może wyniknąć jeszcze jedna rzecz. Jeśli ma to być korekta prosta to znaczy to, że dołek z 29.09.2011 nie powinien zostać wybity. Więcej o korektach można przeczytać chociażby w artykule: „Rodzaje korekt – jak je odróżnić”. A wracając do niemieckiego DAXa, na wykresie oznaczyłam dwa potencjalne poziomy wsparcia, gdzie może nastąpić zakończenie fali (b). Poziomy te wynikają z mierzenia Fibonacciego i historycznych poziomów s/r. Dwa najbliższe to okolice:
9754 – 78,6 F(a) / 141,8 Fb
9542 – 88,6 F(a) / 173,2 Fb / 100 Fa.
Po zakończeniu fali (b) powinien nastąpić wzrost ceny na fali (c). Ewentualne poziomy oporu (mierzenia względem fali (a) oparłam o założenie, że cena nie będzie już spadać, jeśli jednak dzienne minimum zostanie pokonane poziomy będą się różnić):
10860 – 50 F(A) / 50 F(a),
11475 – 70,7 F(A) / 78,6 F(a).
Gdy cena wyrysuje już całą 3-falową strukturę korekty (B) powinien nastąpić 5-falowy spadek na fali (C). Fale C są impulsami, a więc należałoby spodziewać się znaczącego ruchu spadkowego.

Dołącz do dyskusji