„Droga Żółwia” – niezwykły eksperyment

Droga żółwia

Nieco ponad dwadzieścia lat temu brałem udział w wielkim eksperymencie, który dla traderów i inwestorów stał się legendą. Eksperyment ten, zwany eksperymentem Żółwi, zaczął się od zakładu między dwoma znanymi traderami, a przy tym przyjaciółmi – Richardem Dennisem i Williamem Eckhardtem. Oto moja opowieść o tamtych czasach i o tym, czego się wtedy nauczyłem. […]. W książce opisuję niektóre z naszych największych transakcji oraz reguły, które decydowały o tym, kiedy je zawieraliśmy. Wyjaśniam, czego potrzeba, by zarabiać miliony na rynkach finansowych. Dla mnie książka ta jest opowieścią o spekulacji i o życiu. Opowieścią o tym, jak przeżyć życie w sposób, w jaki przeżyłby je wielki trader, doświadczyć więcej radości, bogatszych i bardziej wszechstronnych wrażeń – i co zrobić, by jak najmniej żałować”. Jest to część Przedmowy do książki: „Droga Żółwia”, relacji Curtisa M. Faitha, który okazał się najlepszym uczestnikiem całego eksperymentu. Podczas okresu próbnego zarobił ponad 78 tyś dolarów, czyli trzy razy więcej niż pozostali. Po tym okresie otrzymał największą kwotę do zarządzania – 2 miliony dolarów, które w ciągu 4 lat pomnożył do 30 milionów. Na czym polegał eksperyment? Dwaj wcześniej wymienieni Panowie – Dennis i Eckhardt spierali się, czy spekulacji można się nauczyć, czy też trzeba mieć wrodzony do niej talent. Aby rozstrzygnąć spór ogłosili, że poszukują ludzi, którzy chcieliby zostać traderami. Ze zgłoszonego tysiąca chętnych wybrano dwadzieścia trzy. W końcowym etapie pozostało tylko trzynaście osób.

W książce każdy trader znajdzie coś dla siebie. Oprócz samej strategii „Żółwi” autor pokazuje wiele narzedzi, które mogą pomoc podczas spekulacji. Na szczególną uwagę zasługuje wątek psychologiczny, który jest często pomijany przez traderów. Autor opisuje jak radzić sobie z pułapkami naszej psychiki, które pojawiają się w warunkach stresu, niewiadomej i nadmiaru informacji.

Na koniec jeden z moich ulubionych cytatów z tej książki: ”Jeśli chcesz być wielkim traderem, musisz zwalczyć w sobie próżność i postawić na pokorę. Ona pozwoli ci zaakceptować to, ze przyszłość jest czymś nieznanym. Pokora powstrzyma cię przed pokusą prognozowania. Sprawi, że nieudanej transakcji nie będziesz traktować jak osobistej zniewagi. Spowoduje, ze zaczniesz spekulować, opierając się na prostych regułach, bo nie będzie ci potrzebna świadomość, ze posiadłeś sekret i jesteś lepszy niż inni.”

 

3 komentarze

    • Witam i dziękuję 🙂
      Książka jest naprawdę super i warto po nią sięgnąć. Jestem pewna, że można ją nabyć w każdym empiku, lub w specjalistycznej księgarni internetowej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce tytuł, a pojawi się wiele ofert. Udanej lektury życzę 🙂

  • Witam,dzieki twojm webinarom zainteresowalem sie OVERBALANCE-zrobilem analize i obliczenie BAZY- na EUR/USD I Wyszlo mi -7474,czy dobrze to obliczylem prosze o opinie,pozdrowienia.

Dołącz do dyskusji