EURUSD – ważne poziomy, analiza MN i H4

Rynek EURUSD był jednym z pierwszych, jakie zaczęłam obserwować. Jednak nigdy nie wstawiałam analiz tej pary na blogu. Zawsze wydawało mi się, że jest to tak „oblegany” instrument, iż jego analizy można spotkać na każdym blogu czy serwisie, a więc po co powielać:). Zmieniam zdanie po przeczytaniu maila jednego z czytelników. Na blogu pojawiać się będą analizy również innych par, które obserwuję. Dziś EURUSD.

EURUSD MN, 07.07.2015 www.followfx.pl

EURUSD MN, 07.07.2015

Powyżej wykres miesięczny, dzięki któremu chcę pokazać na jak ważnych poziomach obecnie się znajdujemy. Prawdopodobnie większość analiz dla tego rynku jest spadkowych, ale chcę zwrócić uwagę na kilka dość istotnych rzeczy. Zacznijmy od obszaru s/r (wsparcie/opór). Na wykresie oznaczyłam obszar między 1,065 do 1,13. Poziomy te już kilkakrotnie stanowiły nie lada wyzwanie zarówno dla strony sprzedającej jak i kupującej. W tych okolicach mamy szczyt z przełomu lat 70-tych i 80-tych, tam znajdowało się wsparcie w 1991, 94 i 97 roku, opór w 1999 i wsparcie w 2003. Czy w 2015 również będzie wsparciem? Tego oczywiście nie wiemy, ale warto też wspomnieć, że wsparcie to jest umocnione dodatkowo przez linie trendowe.

Linie trendowe poprowadziłam przez ceny zamknięcia i otwarcia świeczek, nie brałam pod uwagę cieni. Pierwsza linia wynika z połączenia dołków z roku 1998 i 2000-2001. Druga to linia wynikająca z kanału trendowego, w jakim porusza się cena od 2008 roku. Te dwie linie spotykają się na poziomie 1,069. Świeczki z marca i kwietnia tego roku nie przekroczyły tego poziomu (ceny zamknięcia i otwarcia). Dodatkowo mamy tu zgrupowanie zniesień wynikające z mierzenia Fibonacciego. Poziomy te oznaczyłam niebieską linią. Znajduje się tam aż 6 geometrii, między innymi 70,7% FB, 88,6% FA, 100% F1, 141,4%2. Cena oczywiście może wracać do minimum z marca tego roku, może też wybić ostatni szczyt, nie zmienia to jednak faktu, że strona sprzedażowa z technicznego punktu widzenia napotyka tu bardzo silne wsparcie.

EURUSD H4, 07.07.2015 www.followfx

EURUSD H4, 07.07

Wykres H4, nie wymaga większego opisu. Na dzień dzisiejszy wydaje się, że jesteśmy w korekcie, po której powinien nastąpić wzrost na fali 3. Overbalance jednakże wskazuje trend spadkowy (zielony prostokąt). Na wykresie oznaczyłam też korektę z 4 czerwca, warto zwrócić uwagę na podobieństwo w cenie tej korekty do prowadzącej trend, są niemal identyczne. Dla bardziej dociekliwych: warto też sprawdzić korektę znajdującą się między 31 marca a 6 kwietnia tego roku. Rynki bardzo często rysują korekty podobne do siebie w cenie, Overbalance można wykorzystywać nie tylko do wyznaczania trendu.

Dołącz do dyskusji