Overbalance – metoda wyznaczania trendu

 

overbalanceOverbalance – na czym polega?

Metoda Overbalance została wypromowana przez australijskiego tradera Bryce Gilmora. Sprawdza się na każdym rynku i na każdym interwale czasowym. Jest bardzo prostą i skuteczną metodą wyznaczania trendu. Co najbardziej przekonało mnie do tej metody to fakt, że nie potrzebuję niczego oprócz wykresu. Overbalance opiera się  w 100% na cenie, jest to Price Action w najczystszej postaci.  Nie są potrzebne żadne matematyczne formułki jak na przykład przy oscylatorach i– według mnie – daje o wiele lepsze rezultaty. Założeniem techniki Overbalance jest wyszukanie największej korekty w cenie w aktualnie panującym trendzie i porównywanie jej z kolejnymi tworzącymi się korektami. Dla łatwego i czytelnego oznaczania sytuacji panującej  na wykresie używam narzędzia zwanego prostokątem.

Ważna jest definicja trendu według tej metody. Ta zaczerpnięta jest z materiałów należących do portalu edukacyjnego hqtrader.pl „Trend wzrostowy następuje, gdy kolejne korekty kształtują się na coraz wyższych poziomach cenowych, a zasięgi w korektach nie przekraczają 100% największej korekty obowiązującego trendu. Moment zakończenia trendu następuje, gdy w ruchu korekcyjnym zachodzi załamanie 100% wartości zasięgu największej korekty. Natomiast w trendzie spadkowym sytuacja polega na coraz niższych poziomach i utrzymuje pozostałe zasady jak w trendzie wzrostowym.” Innymi słowy, tak długo jak największa korekta w danym ruchu jest broniona tak długo trend ten pozostaje w mocy.  W momencie wybicia największej korekty trend uznaję za zakończony. Definicja ta ma wiele wspólnego z definicją promowaną przez Charlesa Dowa, w której jest mowa o szczytach i dołkach. Tutaj mamy do czynienia z całymi korektami.

Overbalance, trend wzrostowy followfx.pl

Overbalance, trend wzrostowy

1. Na początku wykresu panuje trend spadkowy, a zaznaczona zielonym kolorem korekta jest największą korektą tego trendu.
2. Wraz z postępem rynku przenoszę 100% zasięgu korekty trendu spadkowego do kolejnych dołków i sprawdzam czy zostanie wybity. W momencie wybicia tworzę dwa scenariusze czyli dwie możliwości dalszego rozwoju sytuacji. Rynek po utworzeniu większej korekty będzie kontynuował ruch zgodny z dotychczasowym trendem lub utworzy korektę w nowym kierunku tym samym zmieniając trend. Gdy nie mam korekty, o którą mogłabym oprzeć swój trading najczęściej wstrzymuję grę. Czekam do jednoznacznego określenia trendu.
3. Na powyższym screenie mam do czynienia z sytuacją, gdzie rynek potwierdza korektę w ruchu do góry, czyli mam korektę prowadzącą trend wzrostowy. Rynek zmienił kierunek ze spadkowego na wzrostowy.
4 i 5. Panuje dość silny trend wzrostowy, mam obronę zasięgu 100% korekty.
6. Cena wybija zasięg korekty trendu wzrostowego. Tworzę dwa scenariusze. Pierwszy zakłada, że rynek powiększa korektę w trendzie wzrostowym, drugi zaś zmianę kierunku, czyl powstanie korekty w trendzie spadkowym.
7. Rynek potwierdza mi korektę w trendzie spadkowym, czyli spełnia mi się scenariusz drugi. Od tego momentu szukam okazji do wejścia w pozycję krótką.

Overbalance, trend spadkowy followfx.pl

Overbalance, trend spadkowy

1. Największa korekta trendu wzrostowego zostaje wybita. Tworzę scenariusze.
2. Rynek utworzył korektę w nowym trendzie spadkowym.
3,4,5,6. Korekta trendu spadkowego zostaje obroniona. Jest to bardzo ciekawa sytuacja, gdzie korekty nr 2, 4 i 6 są identyczne w cenie.
7.  Zasięg 100% korekty prowadzącej mój trend spadkowy zostaje naruszony. Jednak rynek nie rysuje korekty w nowym trendzie a tylko powięsza korektę prowadzącą ten trend o wielkość oznaczoną ciemniejszym kolorem.
8. Sytuacja podobna jak w punkcie 7.
9. Wybicie 100% zasięgu korekty w trendzie spadkowym. Wstrzymuję grę i tworzę scenariusze.

Dużo więcej przykładów opisałam podczas webinaru, który miałam przyjemność poprowadzić dla platformy edukacyjnej www.prowebinar.pl w ramach Spotkania Ekspertów Giełdowych. Znajdziesz tam Drogi Czytelniku również sposób w jaki pracuję na samym wykresie. Jeżeli jesteś zainteresowany Overbalance może to być wspaniały początek przygody z tą metodą. Gorąco zapraszam.  Video znajdziesz tutaj.


Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami dołącz do mnie na Facebooku

Znajdziesz mnie również na Google+ i Twitterze


 

5 komentarzy

  • Witaj Witoldzie 🙂
   Bardzo dobre pytanie. Z materiałów udostępnionych przez Pana Gilmora wynika, że stosuje dwa rzędy korekt nazywając je niższym i wyższym stopniem. W 2004 roku napisał, że jest to prawdopodobnie najważniejsza zasada tradingu, jaką posiada jeśli chodzi o ustalenie, gdzie rynek podąży w najbliższym czasie.

 • Witaj,

  a jak wygląda porównanie metody overbalance ze starą teoria C.D’a?

  Która metoda jest „szybsza” w określaniu trendu? Czy układ szczytów i dołków nie daje czasem wcześniej sygnału, że zmiana trendu już nastąpiła?

  Owo spowolnienie nie powoduje czasem tego, że spora część pary idzie w gwizdek i pozbywamy się dość sporego kawałka ruchu, który moglibyśmy zdecydowanie wcześniej wykorzystać?

  Na ile można zaufać metodzie overbalance w wyznaczaniu trendu?

  Czy zdarzają się fałszywki i jak się ich ustrzeć?

  Czy jest metoda filtrowania metody overbalance, tak jak można to zrobić w klasycznym PA?

  Jak w praktyce wykorzystujesz informacje płynące z metody overbalance do zajęcia pozycji?

  To tak na szybko tyle, będę wdzięczny za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  A.

  • Witaj Adamie
   Na wszystkie pytania prawdopodobnie nie odpowiem wyczerpująco.
   Przede wszystkim nie ma złotego środka. Czasami technika Dowa jest „szybsza”, czasami Overbalance. Najważniejsze według mnie to trzymać się jednej metody. Piszesz, że spowolnienie powoduje, że „spora część pary idzie w gwizdek”. Z moich obserwacji wynika, że bardzo często metoda ta chroni nas przed zbyt wczesnym wchodzeniem w rynek lub przed zagrywaniem w przeciwną stronę niż kierunek ceny. Na ile można zaufać tej metodzie? A na ile można zaufać innej? Ważne jest to, aby obserwować rynek i badać. Zaufanie przyjdzie z czasem:). Fałszywki pojawiają się wszędzie, nie ustrzeżesz się ich, św. Graal nie istnieje i nie ma metody ze 100% skutecznością.
   Pytasz jak wykorzystuję tę metodę do zajęcia pozycji. Nigdy nie zajmuję pozycji przeciw wskazaniom Overbalance. Podążanie z trendem wyznaczonym dzięki Overbalance jest dla mnie kluczowe. To tak po krótce.
   Dziękuję za zainteresowanie i zyskownych trejdów życzę:)

 • Pani Edyto czy po kilku latach, widzi Pani jakieś różnice, sprzeczności w tej metodzie czy dalej się sprawdza tak jak sprawdzała? Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji