Pytania rekrutacyjne do programu: „Million Dollar Traders”.

Eksperyment „ Million Dollar Traders” w angielskiej BBC.

Jakie umiejętności musiał posiadać kandydat, aby mógł dostać się do popularnego programu „Million Dollar Traders”? Jak wyglądała rekrutacja osób chcących przejść intensywne 2-tygodniowe szkolenie i zostać profesjonalnymi traderami? Jakie pytania usłyszeli wszyscy pragnący zmierzyć się z rynkiem, stresem, a przede wszystkim samym sobą? I wreszcie, czy ja „dałabym radę” i pomyślnie przeszłabym cały proces selekcji? Po obejrzeniu tego programu wśród wielu innych również i te pytania mogły przychodzić na myśl. Jeśli i Ty je sobie zadawałeś to zapraszam do artykułu:)

O samym eksperymencie Lexa Van Dama, który został wyemitowany w angielskiej stacji BBC w 2009 roku pisałam w poście: „Million Dollar Traders” – film, który musisz zobaczyć”. Nie będę wracać do jego przebiegu, ale skupię się na samym procesie rekrutacji i pytaniach, jakie wówczas padły. Możesz traktować je jako ciekawostkę, swojego rodzaju rozrywkę, albo bazę pod pracę nad swoim warsztatem tradera.

Skąd znam pytania? Pomysłodawca i sponsor całego wydarzenia napisał książkę: „How to make money trading”, w której między innymi zdradza kulisy rekrutacji. Można w niej znaleźć również program treningowy jaki odebrała finałowa ósemka. Są też wnioski, jakie nasunęły się autorowi po całym projekcie. Jeżeli program podobał Ci się to warto do niej zajrzeć.

Ogólne kryteria dostania się do programu: „Million Dollar Traders”.

 Pomysłodawcy bardzo zależało na tym, aby grupa wybrana do eksperymentu była różnorodna. To miało zapewnić odmienny sposób postrzegania tych samych sytuacji, różne podejście do określonych zagadnień, a to z kolei mogło przełożyć się na różne pomysły i idee odnośnie lokowania powierzonego kapitału. Autor przyznaje, że preferował osoby, które wcześniej nie miały styczności z tradingiem. Jak napisał, nie było czasu, aby oduczyć te osoby złych nawyków, jakie mogły nabyć podczas dotychczasowych prób.

Każdy z kandydatów otrzymywał takie same pytania. Były one przygotowane na podstawie książki Lou Adler: „Zatrudniaj z głową”. Należy tu również wspomnieć, że każdy kandydat był filmowany podczas rozmowy. To mogło tylko pogłębiać stres spowodowany samą rozmową kwalifikacyjną. I o to właśnie chodziło rekrutującym, gdyż dawało odpowiedź na dość ważne pytanie dotyczące kandydata. Chodziło o psychikę ubiegającego się. Jak radził sobie w sytuacji większego stresu? Jak działał pod presją? To z kolei może nasuwać wskazówki jak taka osoba może reagować w momencie utraty pieniędzy, czy dość silnych ruchów ceny na rynku.

how to make money trading www.followfx.pl

Pytania kwalifikacyjne do programu: „Million Dollar Traders”.

Cała rozmowa została niejako podzielona na 10 segmentów, które miały ujawniać określone predyspozycje i cechy każdego z ubiegających się o miejsce w eksperymencie. Oto i one, udanej zabawy życzę:)

A. Dążenie do określonego celu, motywacja.

Pytania mają ujawnić czy osoba poradzi sobie przez cały okres trwania programu, czyli 10 tygodni. Będzie ona przebywać w środowisku bardzo wymagającym, stresogennym, gdzie trzeba rywalizować z czasem, swoimi słabościami i wreszcie tymi po przeciwnej stronie monitora.

 • 1. Dlaczego tu jesteś?,
 • 2. Jak przygotowywałeś się do tego spotkania?,
 • 3. Co znajdowało się na pierwszej stronie dzisiejszego Financial Times? (Swoją drogą ilu z nas potrafi na to pytanie odpowiedzieć:)),
 • 4. Czym zajmuje się trader?,
 • 5. Czy kiedykolwiek próbowałeś sił w tej branży?.

B. Droga osobistego rozwoju.

Osoba wybrana powinna być otwarta na nowe możliwości i umiejętności, musi cechować się potrzebą ciągłego rozwijania się i poznawania. Nie może być przyzwyczajona do swoich starych nawyków, które mogłyby utrudniać naukę nowych kompetencji.

 • 6. Czym zajmujesz się w życiu codziennym? Jak wygląda Twoja praca?,
 • 7. Czy przeraża Cię myśl o 10 tygodniach intensywnej nauki, presji i nieprzespanych nocy?,
 • 8. Co może spowodować, że nie poradzisz sobie z tym wyzwaniem?.

C. Osiągnięcia kandydata.

Pytania ujawniają zdolności kandydata do szybkiego uczenia się i wykonywania złożonych zadań w krótkim czasie. Jak pisałam wcześniej osoba wybrana będzie miała tylko dwa tygodnie na przyswojenie sobie wiedzy, która pozwoli jej na podejmowanie decyzji spekulacyjnych. Przypomnij sobie ile czasu zajęło Tobie na ogarnięcie chociażby podstaw.

 • 9. Jaki jest Twój największy sukces osiągnięty w ostatnich 12 miesiącach?,
 • 10. Największa presja, pod jaką kiedykolwiek byłeś?.

D. Edukacja.

Wyselekcjonowana osoba powinna cechować się odpowiednim poziomem intelektualnym, aby mogła poradzić sobie z intensywnym programem treningowym obejmującym ogromną ilość informacji do przyswojenia. Dokładnie jak wyżej, bardzo duża dawka wiedzy w bardzo krótkim czasie.

 • 11. Opowiedz o swoim wykształceniu,
 • 12. Jakiej umiejętności nauczyłeś się ostatnio?

E. Rozwiązywanie problemów.

Odpowiedzi kandydata mają pokazać czy ten posiada umiejętność szybkiego analizowania i rozwiązania problemów „na bieżąco”, bez przygotowanego planu, niejako „z marszu”. Na rynku często nie ma czasu na powolne myślenie i analizowanie wszystkich „za” i „przeciw”, reagujesz na to, co pokazuje cena, czasami sekundy mogą decydować o powodzeniu transakcji.

 • 13. Czy Twoja inteligencja jest wyższa niż przeciętna? Jaki procent populacji posiada inteligencję wyższą od przeciętnej?,
 • 14. Jak radzisz sobie z podejmowaniem decyzji pod presją? Czy ich jakość poprawia się wraz z narastaniem presji?,
 • 15. Ile autobusów jest w Londynie?,
 • 16. Ile to jest 32×32? (Co ciekawe wskazanie prawidłowej odpowiedzi wcale nie jest najważniejsze, ale sposób, w jaki kandydat radzi sobie z tym. Czy jest pewny siebie? Jak wybrnie w sytuacji, kiedy odpowiedź wcale nie jest taka łatwa:)),
 • 17. Ile wynosi kąt pomiędzy palcami, które wskazują na zegarze 3.15?,
 • 18. Jak zachowują się ceny akcji w momencie wzrostu ceny ropy?

F.  Talenty, kompetencje i potencjał.

Tutaj rekrutujący sprawdzają, czy kandydat ma duży potencjał, aby stać się profesjonalnym traderem.

 • 19. Dlaczego uważasz, że będziesz dobrym traderem?,
 • 20. Jaką największą sumę pieniędzy kiedykolwiek straciłeś?.

G. Zdolności organizacyjne i zarządzające.

 • 21. Co zrobiłbyś z sumą 100 tyś $, gdybyś teraz je otrzymał?,
 • 22. Jaka była najtrudniejsza decyzja, którą przyszło Ci kiedykolwiek podjąć?

H. Praca w grupie – zdolność do przekonania i motywowania innych.

 • 23. Lepiej reagujesz na komplementy czy na krytykę?,
 • 24. Jak radzisz sobie z autorytetami, kiedy uważasz, że się mylą?.

I. Charakter – wartości, zaangażowanie, cele.

 • 25. Jak ubierałbyś się do biura?,
 • 26. Jak radzisz sobie z pieniędzmi? Czy opisałbyś siebie jako osobę rozrzutną? Czy masz długi?,
 • 27. Czy oszukałbyś kogoś, aby osiągnąć cel?.

J. Osobowość i sposób bycia.

Czy kandydat jest osobą, z którą chciałoby się pracować i wspólnie spędzać czas. Czy pod wpływem argumentów potrafi zmienić zdanie, czy raczej ślepo upiera się przy swoim.

 • 28. Jak mierzysz sukces w swoim życiu? Co dla Ciebie jest sukcesem?,
 • 29. Dlaczego to właśnie Ciebie powinniśmy zatrudnić a nie kogoś innego?,
 • 30. Czy jeśli coś idzie nie po Twojej myśli obwiniasz innych czy bierzesz odpowiedzialność na swoje barki?,
 • 31. Jak Twoim zdaniem poszło Ci to spotkanie? Czy gdybyś był mną zatrudniłbyś siebie?

Pytania te zagwarantowały, że w programie „Million dollar Traders” pojawiły się osoby bardzo różniące się od siebie. A to przyczyniło się do powstania ciekawego eksperymentu, który miał udowodnić, że każdy – bez względu na wykształcenie, wiek, płeć czy pochodzenie – może zostać profesjonalnym traderem. Czy eksperyment zakończył się sukcesem? Myślę, że każdy po obejrzeniu programu nie będzie miał wątpliwości co do odpowiedzi.

A jak Ty poradziłbyś sobie z tymi pytaniami?

Dołącz do dyskusji