Ropa Brent – oznaczenia na wykresie D1

W ostatnim wpisie dotyczącym Ropy Brent pisałam o dwóch scenariuszach. Teraz już wiemy, że niebieski został zanegowany przez utrzymujące się spadki. Pozostał nam czerwony – jak wówczas pisałam – mniej prawdopodobny, ale warty uwagi. Po raz kolejny Rynek pokazuje, że to, co nam się wydaje mniej prawdopodobne wcale takim być nie musi. Dlatego warto ciągle aktualizować oznaczenia na wykresie i nie poprzestawać na jednym tylko spojrzeniu, w ten sposób jesteśmy przygotowani na różne sytuacje. Warto to robić, bo przecież nikt nie zna przyszłości i tego, co nam pokaże prawa strona wykresu. Ale wracając do Ropy. Oba scenariusze zakładały, że znajdujemy się w 5-falowej fali C korekty wyższego rzędu. I jest to nadal aktualne. Poniżej wykres D1.

Ropa Brent D1 31.01.2016 www.followfx.pl

Ropa Brent D1 31.01.2016

To, co rysował wykres przez ostatnie pół roku to fala (5) całej fali C. Na wykresie poniżej oznaczenia zakładające, że odreagowanie ceny, jakie ma miejsce w ostatnich dniach to fala 4 fali (5). Na wykresach z niższych interwałów (np. h4 lub niżej) można tu dostrzec 3 fale (korekta prosta), jeżeli jednak cena wybije czwartkowy szczyt będziemy mieć 5 fal, a co za tym idzie impuls, czyli dopiero falę a korekty abc w fali 4. Cena zamknęła się w piątek w bardzo ciekawym miejscu. Z jednej strony są to okolice dołka z grudnia 2008 roku, które wcześniej stanowiły wsparcie (koniec roku 2015) a teraz mogą okazać się oporem i miejscem zakończenia fali 4. Z drugiej zaś strony są to okolice występowania poziomów Fibonacciego jak chociażby 70,7% fali 2. A jeśli już o poziomach Fibonacciego mowa to warto zwrócić uwagę na fakt, że przy takim oznaczeniu nasza fala 3 jest krótsza od fali 1. Jest to niewielka różnica, fala 3 zakończyła się tuż przed poziomem 100% F1 a sam poziom stał się tu wsparciem dla ceny. Jak wiadomo z Teorii fal Elliotta fala 3 nie może być najkrótszą z fal impulsowych całej struktury 5-falowej. A skoro już 1 jest dłuższa to fala 5 powinna być najkrótszą.

Tutaj mamy kolejną dosyć ciekawą rzecz. Jeżeli piszę o Overbalance to zazwyczaj jest to równość korekt, tutaj mamy do czynienia z równością impulsów. Jest to równie interesujący temat, godny szerszych badań i analiz na Rynku, do czego gorąco Cię zachęcam. A wracając do Rynku Ropy Brent, po zakończeniu fali 5 będziemy mieli dopełnienie fali (5) a co za tym idzie całej korekty ABC wyższego rzędu, czyli zmianę trendu długoterminowego, zmianę sentymentu i silne i znaczące wzrosty.

Poniżej wykres D1 z alternatywnymi oznaczeniami fal. Tutaj fala C jest już zakończona, a niewielkie wzrosty, jakie towarzyszą nam od kilku dni to początek impulsu w fali 1 i zapowiedź zmiany sentymentu.

Ropa Brent D1 alt 31.01.201 www.followfx.pl

Ropa Brent D1 alt oznaczenia

Życzę udanego tygodnia na Rynkach
Zachęcam do śledzenia bloga followFX na Facebooku  i/lub Twitterze 🙂

Dołącz do dyskusji