RX i iRX – mierzenia krzyżowe / Fibonacci (VIDEO)

fibo

Co to są mierzenia krzyżowe? Jak je wykonywać i jak je wykorzystywać? Są to pytania, które często pojawiają się w mailach od czytelników bloga. Dlatego też kilka dni temu na moim kanale YouTube pojawiło się nagranie dotyczące mierzeń krzyżowych. Są to mierzenia wykorzystujące poziomy Fibonacciego. O ile mierzenia kontratakujące (Fibonacci Retracement) i mierzenia kierunkowe (Expansion) są bardzo dobrze znane i powszechnie wykorzystywane przez wielu traderów to krzyżowe – w mojej ocenie – są często niedoceniane i pomijane. A szkoda, bo z moich obserwacji wynika, że poziomy wynikające właśnie z tych mierzeń są w wielu przypadkach respektowane. O ile nie dochodzi do całkowitego odwrócenia kierunku ruchu to często mamy do czynienia z chociażby zatrzymaniem ceny (widoczny opór/wsparcie) i niejako odbijaniem ceny. Jak chociażby na wykresie poniżej.

mierzenia krzyżowe RX D1 USDCAD poziomy Fibonacciego www.followfx.pl

mierzenie RX na wykresie dziennym USDCAD

Ostateczne zatrzymanie spadków i powrót do trendu wzrostowego wyższego rzędu nastąpiło dopiero przy poziomach 161,8%, jednak w okolicach 100% mamy wyraźne zahamowanie. Jeżeli wyznaczymy taki poziom na wyższym interwale, to korzystając z niższych, możemy skorzystać z tego w dwojaki sposób: zagrywać do góry, albo zabezpieczać pozycje krótkie (zależy jaką przyjęliśmy strategię). Więcej przykładów w nagraniu.

Co to są mierzenia krzyżowe?

W swoim tradingu wykorzystuję dwa rodzaje mierzeń krzyżowych. Są to mierzenia RX i iRX. Tak naprawdę są one do siebie bardzo podobne, z tą różnicą, że odnoszą się do innych rodzajów korekt. Te pierwsze (RX – reversed cross) dotyczą korekt nieregularnych, zaś drugie (iRX) korekt płaskich. O rodzajach korekt pisałam już we wcześniejszym poście (zachęcam do zapoznania się z wpisem). Wykres powyżej pokazuje mierzenie RX na dziennym wykresie USDCAD. Wykres poniżej to mierzenie iRX na wykresie D1 DAX-a.

mierzenia krzyżowe RX D1 USDCAD poziomy fibonacciego www.followfx.pl

mierzenie iRX na wykresie dziennym DAXa

Warto tu podkreślić jedną rzecz, a mianowicie to, że im poziom bliższy 100% tym lepiej. W dużej mierze zależy to oczywiście od danego rynku, jedne bardziej „lubią” poziomy 88,6% inne 127,2%, ale generalnie skupiamy się na tych najbliższych 100%.

Jak wykonywać mierzenia krzyżowe?

Są one bardzo łatwe do wykonania. Przede wszystkim należy dobrze oznaczyć korektę ABC (płaską bądź nieregularną) na wykresie. Do wykonania takiego mierzenia wykorzystujemy narzędzie Fibonacciego dostępne na każdej platformie. Narzędzie to przykładamy do początku fali B i przeciągamy je do końca fali B. Następnie przenosimy do początku całej korekty, czyli początku fali A. Po tym zabiegu wystarczy sprawdzić czy zakończenie fali C, czyli całej korekty znajduje się na jednym z poziomów widocznych na narzędziu. Możliwe, że teraz może się to wydawać mało zrozumiałe, ale zapewniam, że po obejrzeniu nagrania wszystko stanie się jasne i łatwe do wykonania:)

Dołącz do dyskusji