Jak wybrać system, który będzie mi odpowiadał?

komputerSystem to siódmy poziom całej Piramidy Tradingu. Jest to ważny element, gdyż bez odpowiedniej strategii nie będziesz mieć przewagi na rynku. A bez przewagi możesz zapomnieć o zyskach. Metodę tradingu możesz zdobyć na dwa sposoby, albo przyswoić sobie system stworzony przez kogoś innego, albo stworzyć ją samemu. Ważne jest, aby taką metodę posiadać. Dziś artykuł autora zaprzyjaźnionego bloga. Zapraszam:)

Metoda tradingu (System).

Posiadanie własnego systemu, który przyniesie nam systematyczne zyski. Każdy chce do tego punktu dojść w miarę szybko. Niektórzy z nas rozpoczynają swoją drogę tradera od grania bez odpowiedniego przygotowania, również bez metodologii, co jak wiemy kończy się porażką i wszystkim, co ona przynosi. Ci cierpliwy starają się najpierw zdobić wiedzę i doświadczenie. Ale kiedy myśleć o swoim podejściu do rynku, swojej strategii, o systemie, który nam będzie konsekwentnie zarabiać?
Czasami wydaje mi się, że powinienem swoją pierwszą strategie stworzyć, kiedy nic o rynku nie wiedziałem. Dlaczego? Uważałem, że wystarczy trochę logiki i znalezienia powtarzających się sytuacji na wykresie. Niestety takie proste to nie jest. Tworzenie systemu nie jest oczywiście takie skomplikowane, ale tylko pod warunkiem, że znasz co najmniej podstawy analizy technicznej. Sposobów jak handlować jest mnóstwo. Online można znaleźć ich setki i do tego całkowicie gratis. Nie będę teraz opowiadać o tym czy są dobre albo złe, bo najważniejsze w każdej strategii jest dostosowanie go do naszych możliwości. I nie myślę tu tylko o czasie, jaki trader może przeznaczyć na trading, ale przede wszystkim o właściwościach mentalnych tradera. Na tym przegrywa większość traderów. Zakup kurs i przyswojenie metodologii z kursu to polowa sukcesu. Ważne by zdobyć całkowite zaufanie do systemu i dostosowanie do naszej osobowości. W innym przypadku to KARAOKE TRADING.

Skąd mam wiedzieć, że system będzie mi odpowiadać?

Prosty temat. Próbuj. Nie będziesz tego wiedzieć dopóki nie poznasz określonej strategii. W ten sposób zdobywasz również wiedzę. Zdobywając wiedzę poznajesz też swoje preferencje. Na podstawie zdobytej wiedzy możesz zbudować swój własny system. To dobre rozwiązanie. Jeśli znajdziesz system, który Ci odpowiada to osiągnąłeś połowę sukcesu, wystarczy przestrzegać założeń i dbać o swoją psychikę. Jeśli jednak zauważasz, że nie grasz tak samo jak ci pokazano na kursie i ciągle dokładasz swoje doświadczenie, to może warto pomyśleć o stworzeniu swojego własnego systemu. Chyba, że od razu masz więcej pieniędzy by zainwestować w osobistego mentora, który Cię poprowadzi i pomoże Ci w twoim rozwoju. To oczywiście wcale nie gwarantuje sukcesu. Chociaż dobry mentor powinien poznać, czy jego strategia jest dla Ciebie. Czy jesteś w stanie z powodu uznaniowości większości strategii, podejmować właściwe wnioski. Podsumowując możesz znaleźć strategię kogoś innego lub pójść swoją drogą i próbować budować własny system.

Jak i czego szukać.

Podstawową zasadą jakiegokolwiek działania, w którym oczekujemy rezultat jest prawdopodobieństwo spełnienia warunków, które są potrzebne by tak się stało. Inwestowanie na giełdzie jest dokładnie tym samym. Budujemy scenariusze na sytuacje, które mogą się prawdopodobnie pojawić. Dlatego szukamy wszystkiego co powtarza się z prawdopodobieństwem co najmniej 40%.
Mogą to być formacje świecowe, poziomy wskaźników, korekcje, układy harmoniczne, range, linie trendu, poziomi Fibonacciego i różne kombinacje tego wszystkiego. Jest z czego wybierać. Ważne by patrzeć na wykres uważnie i z zainteresowaniem. Jeżeli gapisz się godzinę w wykres a 5 minut po zamknięciu go nie umiałbyś opowiedzieć o sytuacji, jaka miała miejsce na wykresie to szkoda twojego czasu. Znaczy to, że patrzyłeś bez zrozumienia. Prawdopodobnie poza świeczkami czy słupkami nie widziałeś nic innego. Zatem starannie badaj, testuj i analizuj.

Przykład analizy i budowy swojego systemu gry.

EURUSD M30 - przykład-budowania systemu, www.followfx.pl

EURUSD M30 – przykład budowania systemu

To tylko przykład, nie strategia!!!
Na screenie powyżej widać przykład analizowania sytuacji na rynku za pomocą RSI. Przebicie poziomu 30 RSI w kierunku do góry – BUY albo zamknij SELL. Przebicie poziomu 70 RSI w kierunku w dół – SELL albo zamknij BUY.
Narysowanie linii i prostokątów to dopiero początek, trzeba zrobić dużo więcej.

Podpowiem ci na co możesz skierować swoją uwagę:
• prawdopodobieństwo powtarzania – testy na min. 3 latach albo 100 zagraniach
• zachowanie rynku przed, w trakcie i po przebiciu – np. określenie trendu
• określenie wejścia – np. formacje świecowe lub inny wskaźnik
• money management – prowadzenie albo piramidowanie pozycji, RRR
• znalezienie punktu, w którym strategia już nie działa – dokładna analiza i testy całości by
wiedzieć co można oczekiwać od strategii.

Jak widać pracy jest mnóstwo. Niektórych z punktów możesz nie dać rady zrobić, albo zajmie Ci to bardzo dużo czasu. Mowa tu o miesiącach pracy i setkach godzin spędzonych przed wykresem. To można rozwiązać w komfortowy sposób za pomocą skryptów, expertów czy wskaźników, które są w stanie zrobić za Ciebie bardzo dużo. Problem w tym, że bez wiedzy programowania nie jesteś w stanie tego wykorzystać. Chyba, że zlecisz napisanie kodu komuś innemu (za odpowiednie wynagrodzenie). Jest inny sposób.
Korzystam z niego pomimo tego, że piszę również swoje własne wskaźniki i skrypty.
Są to platformy do budowania strategii. W mojej ocenie są bardzo pomocne i pozwalają stworzyć strategię bez zdolności programistycznych. Są również takie, które mogą Ci towarzyszyć od pomysłu, poprzez testowanie, aż do analizy wyników. Jeśli jesteś ciekaw jak wyglądają takie platformy zajrzyj na stronę www.strategyquant.pl

Na zakończenie

Niezależnie od tego jaki sposób dotarcia do systemu wybierzesz, zawsze kładź duży nacisk by go dostosować do swojej osobowości i czasu, który możesz poświęcić grze na rynkach.

Autorem tego artykułu jest redaktor zaprzyjaźnionego bloga www.strategyquant.pl
Luboslav Cisarik, który od 2010 roku jest aktywnym traderem rynku Forex.


Jeśli podobał Ci się ten wpis „zalajkuj” go koniecznie na facebooku:).
Zapisz się do Newslettera, a zawsze będziesz na bieżąco z nowymi artykułami.


Dołącz do dyskusji