Trend – 6 rzeczy, które warto wiedzieć

escalator-401538_640Każdy z tych 6-ciu punktów to materiał na oddzielną książkę, trend to temat rzeka. Dziś chcę tylko po krótce przedstawić najważniejsze czynniki, które wpływają na nasze postrzeganie trendu. Są to ogólne cechy, a więc niezależne od tego, czy trend dotyczy Forex czy innego rynku.  Prawdopodobnie każdy trader o nich doskonale wie, ale może czasami, gdzieś, coś ucieka 🙂

1. Spodziewaj się kontynuacji trendu a nie odwrócenia.

Maksyma stara jak świat. Jeśli cena od jakiegoś czasu idzie w jednym kierunku to oczekuj, że dalej tak będzie robić. Wiadomo oczywiście, że nie może to trwać w nieskończoność. W pewnym momencie po prostu zawróci i zmieni swój marsz z np. północnego na południowy. Nie oznacza to jednak, że za każdym razem, kiedy cena „odpoczywa” i robi korektę, masz zmieniać nastawienie z „byczego” na „niedźwiedzie”. W ten sposób możesz naprawdę dużo stracić. Często traderzy prognozują odwrócenie trendu ze względu na wysokość ceny. Ale tak naprawdę cena nigdy nie jest tak wysoko, aby nie mogła pójść jeszcze w górę i nigdy nie jest tak nisko, aby nie mogła spaść jeszcze bardziej. A wystarczy uważnie śledzić wykres, on Ci powie, kiedy będzie odpowiedni czas na zajęcie pozycji i wyjście z niej.

2. Trend zależy od interwału, na jaki patrzysz.

Przytaczałam już na blogu cytat z książki Joe DiNapolego, który brzmi:: „Jednym z moich ulubionych pytań, jakie zadaje w czasie wykładów, jest: «Jaki Trend mamy dziś na rynku obligacji, S&P lub dowolnym innym?». Zawsze otrzymuję jedną z trzech odpowiedzi: wzrostowy, spadkowy albo boczny. Rzadko się zdarza, żeby ktoś spytał, o jaką Perspektywę Czasową mi chodzi. Pytanie o to, jaki mamy Trend bez wskazania Perspektywy Czasowej nie ma sensu.” Wynika to z jednej bardzo prostej rzeczy, a mianowicie fraktalności rynków. Oznacza to, że każdy trend jest częścią większego trendu, ale również sam składa się z mniejszych trendów. Jak to wygląda w praktyce? Trend z m15 może okazać się tylko korektą z interwału h1, innymi słowy grając zgodnie z trendem na m15 okazać się może, że nasza pozycja jest „pod prąd” przechodząc na interwały wyższe. Dlatego ważne jest to abyś wybrał, na jakim interwale/interwałach chcesz grać. A jak już wybierzesz to bądź konsekwentny i tego się trzymaj.

3. Trend jest podzielony korektami.

Kontynuacja punktu 2. To, co na jednym interwale wydaje się silnym trendem na innym może okazać się tylko częścią korekty. Z fraktalności rynku wynika, że nie znajdziesz trendu, który składałby się tylko i wyłącznie z powiedzmy wzrostowych świeczek. Nie ma rynku, na którym trend to linia prosta bez żadnych załamań. Korekty to część każdego trendu, należy więc je poznać i zaprzyjaźnić się z nimi. Jak już je poznasz to mogą Ci wiele powiedzieć o sentymentach na rynku 🙂

4. Trend trendowi nierówny.

Prawdopodobnie znasz to bardzo dobrze. Czytając opis jakiegokolwiek narzędzia wyznaczającego trend wszystko wydaje się proste i oczywiste. Schody zaczynają się natomiast jak tylko przejdziesz do samego wykresu i tam zaczynasz wprowadzać teorię w życie. Powód jest prosty. Na rynku bardzo rzadko zdarzają się książkowe wykresy trendów. Musisz tu wziąć pod uwagę charakter trendu. Niektóre z nich są bardzo szybkie i gwałtowne, ma się wrażenie, że cena pędzi, „nie ma czasu” na stworzenie rozbudowanych korekt.  Inne mogą być bardzo powolne, podążają w jednym kierunku, ale trwa to tak długo, że ma się wrażenie, iż cena stoi w miejscu. Ważna jest też długość trwania trendu. Niektóre z nich to ruch z jedną korektą, po czym następuje zakończenie trendu. Inne potrafią trwać bardzo długo.

5. Nie ma jedynej i tylko słusznej metody wyznaczania trendu.

To, że w swoim tradingu wyznaczając trend korzystam z Overbalance, wcale nie oznacza, że jest to jedyna dobra i przynosząca efekty metoda. Po prostu odpowiada mi pod wieloma względami. Jeśli używasz linii trendu, średnich czy jakiejkolwiek innej i jest dobrze dobrana do Twojej strategii, do Ciebie to trzymaj się tego. Jeśli dalej szukasz to wypróbuj kilka z nich i po pewnym czasie na pewno odkryjesz, która stworzona jest wprost dla Ciebie. Tylko musisz pamiętać, że szukanie św. Graala to strata czasu. Na pewno przyjdzie taki moment, że nawet najsilniejsze wsparcie zawiedzie, a przez opór, który miał być nie do pokonania cena przejdzie bez najmniejszego problemu.

6. Wyznaczenie trendu nie wystarczy do zajęcia pozycji.

Jakiś czas temu dostałam sympatycznego maila z zapytaniem jak na ten Overbalance grać. Wielu traderów, zwłaszcza początkujących uważa, że wystarczy poprawne wyznaczenie trendu, aby zajmować pozycję. Nic bardziej błędnego. Trend to tylko i wyłącznie kierunek, w którym możesz rozglądać się za sygnałami wejścia. Trend to tak naprawdę tylko początek całej zabawy z wykresem. Przed nami jeszcze długa droga, trzeba znaleźć warunki do wejścia, a te zależą już od samej strategii. Znane powiedzenie: „kupuj, kiedy rośnie i sprzedawaj, kiedy spada” to jednak trochę za mało, aby być w rynku.


Zapisz się do Newslettera i zyskaj dostęp do Video, z których dowiesz się jak wyznaczam trend

Obserwuj bloga na Facebooku i Twitterze i bądź na bieżąco ze wszystkimi analizami blogowymi

Dołącz do mnie na Google+, a zawsze będziesz informowany o nowościach na blogu:)


 

Dołącz do dyskusji