USDCAD – bliskie zakończenie trendu wzrostowego?

Pierwsza analiza na blogu w Nowym 2016 Roku będzie dotyczyć USDCAD, pary, która jest bardzo łaskawa dla wszystkich podążających za trendem. Jestem przekonana, że nie tylko ja skorzystałam w ubiegłym roku na trendzie wzrostowym, który tu niepodzielnie panuje.

USDCAD MN 06.01.2016 www.followfx.pl, Fibonacci numbers, Elliott Waves,

USDCAD MN 06.01.2016

USDCAD – wykres MN

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że para wydaje się nie do zatrzymania. Kilka miesięcy temu pisałam o dość silnym oporze, jaki wówczas para napotykała w okolicach 1,28-1,30. Jak się okazało opór ten był dobrą okazją dla utworzenia fali IV, aby potem pomaszerować w kierunku północnym. Tu też pojawiła się możliwość zapakowania się w longi po przebiciu oporu i powrocie do poziomów, na których fala IV miała swój początek. Czy obecna sytuacja będzie podobna i cena bez większych problemów pokona opór? To okaże się już w niedalekiej przyszłości, za to już teraz wiemy, że cena ma do pokonania kolejny opór. W okolicach 1,409 znajdują się przynajmniej dwa istotne poziomy Fibonacciego (70,7% spadku, który trwał od 2002 roku aż przez 5 lat do 2007 (F A/1 na wykresie) oraz 127,2% fali b. Poza tym na tych poziomach już wcześniej dochodziło do zawirowań (chociażby w 2003 i 2004 roku, kiedy to próby przeniesienia ceny na wyższe poziomy zostały skutecznie powstrzymane. Z punktu widzenia teorii fal Elliotta można by również przypuszczać, że wzrosty mają się ku końcowi. Na wykresie miesięcznym wyraźnie widać tworzącą się strukturę korekty prostej abc, której początek to dołek z 2007 roku. Może być falą 2 lub falą B korekty wyższego rzędu. Wzrosty trwające już 4 lata (od 2011) to jej fala c. Wygląda na to, że jesteśmy w ostatniej już, piątej fali całej struktury 5-falowej.

USDCAD – wykres D1

Wykres poniżej to sytuacja na interwale D1. Widoczna jest tu struktura fali V, czyli ostatniego już impulsu fali c. Jeden ze scenariuszy zakłada, że cena wyrysowała już falę 1 i 2 (korekta nieregularna) fali V, a więc do dopełnienia jej pozostaje już tylko fala 4 i 5. Warto zatem obserwować poziomy, które oznaczyłam na wykresie miesięcznym, czyli 1,44 i 1,45 (opór wynikający z historycznych zawirowań na tych poziomach + mierzenia Fibonacciego). Należy jednak pamiętać, że fale 5 to końcowe impulsy i zazwyczaj nie jest zbyt silne. Możliwe, że cena nie będzie miała szansy przetestowania tych poziomów, a cała struktura zakończy się niżej.

USDCAD D1 06.01.2016 www.followfx.pl, Fibonacciego numbers, Elliott Waves

USDCAD D1 06.01.2016

Dołącz do dyskusji